Cadrul geografic

Judeţul Prahova se bucură de o bună aşezare, deoarece este traversat de paralele de 45A° latitudine nordică şi cuprinde în proporţii aproape egale trei trepte de relief:
• munţii (munţii Bucegi)
• dealurile (partea de vest) a Subcarpatiilor de Curbură
• câmpie (părţi din Câmpia Română)
Matematic comuna Gornet Cricov, este situată în preajma coordonatelor 45A° latitudine N, 25A° latitudine E.

Comuna Gornet - Cricov este aşezată pe malul stâng al râului Cricovul Sărat, în sud-estul judeţului Prahova. Reţeaua hidrografică este reprezentată de Cricovul Sărat şi de afluenţii acestuia, Lopatna, Sărăţica, Valea Lidii şi Valea Lupului. Din populaţia totală de 2695 de locuitori, jumătate sunt activi.

Comuna Gornet Cricov este formată din:
• Coserele - situat aproximativ în centrul comunei Gornet Cricov, pe drumul judeţean Urlaţi - Apostolache şi pe malul stâng al Cricovului Sărat.
• Dobrota - localitate amplasată în nord- vestul comunei Gornet Cricov.
• Priseaca - sat apropiat în nordul comunei Gornet Cricov, pe malul stâng al râului Cricovul Sărat.
• Tărculești - situat în sud-vestul comunei Gornet Cricov, pe malul stâng al Cricovului Sărat.
• Valea Seacă - situată în nordul comunei Gornet Cricov.

Comuna Gornet-Cricov
  Judetul Prahova
  Fax 0344 880 195

Trimite-ne un e-mail

Curs Valutar

Copyright © 2024 www.primariagornetcricov.ro. Toate drepturile rezervate.
Joomla! este software liber, distribuit sub licența GNU General Public License.